5G Ceplerimize Girdi!

Tüm günümüz içerisinde kullandığımız telefonlarımız, saatlerimiz, evlerimiz ve otomobillerimiz için kopmayan, hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duyuyoruz. Tüm bu cihazların ihtiyaç duyduğu bant genişliğini sunmak içinse yepyeni bir kablosuz ağ doğdu: 5G!


5G yaklaşık olarak şu anda ki 3G’nin tam 25 katı hızlı yani 1 gbps hızında bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. 1 gbps internet hızıyla 1 gb veriyi 1-2 saniye içerisinde indirebilirsiniz. 5G sayesinde akıllı telefonu kablosuz Wi-Fi bağlantısıyla TV'ye bağlayacak ve telefonda oynattığınız 4K filmi salondaki televizyonda izleyeceksiniz. Buna izin veren telefonunuz ise hiç yorulmadan, yani fiziksel olarak belki de ısınmadan, sizleri 1 GB/saniye hızında internete bağlayacak. Bu sadece akıllı telefonlar için de değil elbette. Evde bulunan ve “akıllı” olarak söylem türettiğimiz tüm eşyaları, akıllı prizleri, akıllı lambaları ve bilgisayarları da internete bağlayacak. 5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek çok daha hızlandı. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçekleşiyor.


Akıllı telefonlardaki internet hızını ciddi bir oranda artıran 5G teknolojisi artık hizmet vermeye başladı. Halka açık ilk 5G şebekesi Avustralya'da hizmete başladı. Şu an ise birçok bölgede 5G hizmete başlamış bulunuyor.

5G’yi 4G’den ayıran şeylerden biri ise hız. 4G LTE bugün saniyede 1 gigabit veri aktarabiliyor; yani kısa bir HD filmi indirmeniz, kusursuz koşullarda yaklaşık bir saat sürmektedir. Sorun ise 4G'nin maksimum hızına çoğu zaman ulaşamıyor olmamızdadır. 5G, indirme hızlarını saniyede 10 gigabite çıkarıyor. Elbette 5G'nin hızı da binalar, duvarlar, diğer sinyaller gibi faktörlerden olumsuz etkilenecek ve muhtemelen bu belirtilen teorik hıza pek yaklaşmayacak ve yaklaşamıyor da. Ancak buna rağmen 4G'den çok daha hızlı olacağı kesin.


5G, 4G'ye kıyasla daha yüksek radyo frekanslarını kullanmaktadır. 4G, 20 MHz'e kadarki bantları kapsarken 5G, 6GHz'e kadar olan frekans bandını kullanabiliyor. Bu yüksek frekansların kullanılmasının sebebi, şu an çoğunlukla boş olmaları ve verileri daha hızlı taşıyabilmelerinden kaynaklanıyor.


Şu an birçok büyük marka yeni cihazlarını 5G uyumlu olarak piyasaya sürüyor. Son zamanlarda yeni bir akıllı telefon aldıysanız sizin cihazınız da 5G uyumlu olabilir! Elbette 5G teknolojisi artık ihtiyaç duyduğumuz ve çağımızda olması gereken bir teknoloji. Ancak bu teknoloji arttıkça, radyasyon miktarının da arttığını unutmamanızda fayda var. Radyasyonun size ve çevrenize olan etkisini azaltmak için 5Guard EMR Kalkanını tercih edebilirsiniz.

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör