Günlük Hayatımızda Radyasyonun Yeri

İki çeşit radyasyon vardır. Doğal ve beşeri. Doğal kaynaklar dolayısıyla oluşan radyasyonlara örnek olarak kozmik ışınlar, radon ışımaları, toprakta, suda ve besinlerde oluşan radyoaktif maddeler örnek gösterilebilir.


İnsan eliyle oluşan radyasyonlar ise doğal olmayanlardır. Eğer bu iki sınıfı kıyaslarsak doğal radyasyondan etkilenme oranı, insan eliyle olana göre çok daha fazladır. Çünkü sürekli solunan havadan, güneşten, sudan dahi etkilenilebilir. Maruz kalınan radyasyonun üçte ikisi doğal yollardan alınır, %15 civarını ise radyolojik incelemelerden alınır.

Ortalama bir insanın yıl içinde maruz kaldığı radyasyonun büyük bir kısmı doğal unsurlardan kaynaklanmaktadır. Radyasyona sebep olan kaynakların başında, kimyasal yapısından ötürü dengeli olmayan elementler gelir. Bu tür elementlere radyoaktif elementler adı verilmektedir. Bu elementler dengeli bir kimyasal yapıya kavuşabilmek için, dengelerini bozan fazladan enerji veya kütleyi etrafa saçmak zorundadırlar. Bunu yaptıklarında ise radyasyon yaymış olurlar. Ancak artık radyasyona maruz kalmak için radyoaktif bir elementin yakınlarında olmak da şart değildir. Örneğin güneşten, yapay ışık kaynaklarından veya etrafımızdaki cihazlardan durmaksızın radyasyon yayılmaktadır.


Radyasyon gözle görülemeyen bir olgu da olsa radyasyonun etkilerini ciddiye almak gerekir. Radyasyondan günümüzde tamamen korunmak mümkün olmasa da 5Guard ile absorbe etmek mümkündür. 5Guard 1mm kalınlığında bir stickerdır. 5Guard’ı aklınıza gelebilecek her elektronik cihazda kullanabilirsiniz. Bir cihazın yaydığı radyasyondan en az şekilde etkilenmek için aranızda 3 metre mesafe olması gerekmektedir. Evde, ofiste bu şekilde yaşamak imkansızdır. Mutfakta buzdolabı, mikrodalga; oturma odasında televizyon; çalışma odasında bilgisayar ve her daim elimizde olan telefonlarımız ile bu mesafeyi korumak maalesef mümkün değildir.


5Guard ile radyasyonu en düşük ayarda tutabilirsiniz! Yapmanız gereken tek şey 5Guard’ı telefon kabınıza, çantanıza, cüzdanınıza, buzdolabınıza, modeminize ve hatta cebinize bile yerleştirebilirsiniz. Bu sayede 5Guard radyasyon harmonizeri radyasyona karşı sizi ve sevdiklerinizi korumaya yardımcı olacaktır.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör