Hamilelikte Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Hamilelikte herkes bebeğine en ufak zararı dokunacak şeylerden bile kaçınmak ister. Ancak kimi zaman zararından haberdar olmadığı durumlar bebeği için farklı sorunlara yol açabilir. Örneğin radyasyon zararlıdır ancak bilmeden yoğun radyasyona maruz kalması söz konusu olabilir. Daha da sık görülen durum ise anne adayının hamile olduğunu öğrenmeden önce radyasyona maruz kalmasıdır. Bu durumda kalan anne adayları oldukça telaşlanarak bebeğine bir zarar gelip gelmediğini öğrenmek istemektedir.


Tıbbın hemen hemen her alanında röntgen filmlerine gerek duyulur. İyonize edici radyoaktif ışınların kullanıldığı bu tekniklerin hamile bir kadın üzerinde kullanılması doğal olarak olayın içinde yer alan her kişide endişe oluşturur. Radyolojik incelemeler için kullanılan radyasyon kaynağından yayılan ışının dozu ile dokunun aldığı doz birbirinden oldukça farklıdır. Toplam dozdan belli bir dokuya ulaşan doz miktarı bir yandan kaynağın dokuya yakınlığı, öte yandan dokunun kalınlığı ve kullanılan aletin “kalitesi” ile ilgili olarak farklılıklar göstermektedir. Özellikle son zamanlarda radyoloji alanındaki teknolojik ilerlemeler, incelemeler esnasında maruz kalınan doz miktarını belirgin şekilde azaltmada başarılı olmuşlardır.

İyonize olarak isimlendirilen radyasyon çeşidi hızlı bölünen ve çoğalan hücreler üzerinde daha fazla tahrip edici etkiye sahip olduğu için gelişmekte olan fetüs üzerinde de zararlı etkileri olabilmektedir. Ancak bu etkilerin doz ve süreye bağlı olduğu da unutulmamalıdır. Yapılan araştırmalarda fetüse zararlı olabilecek radyasyon dozunun 5 rad olduğu, fetüsün bu miktarın altında radyasyona maruz kalması durumunda ise zarar görme olasılığının düşük olduğu ortaya konmuştur.


Ebeveynler olarak her riski göze alarak önce çocuklarımızı korumak isteriz. Dolayısıyla radyasyon hayatımızın her yerinde olduğu için hamilelikte de karşılanacak bir olgudur. Radyasyon yayan tüm cihazlara 5Guard EMR Kalkanı yapıştırdığınızda radyasyon harmonize edilir ve bu riski ortadan kaldırarak daha huzurlu bir hamilelik geçirebilirsiniz.

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör