Radyasyon Sandığımız Kadar Masum mu?

Radyasyonun zararlı olan çeşidi iyonlaştırıcı radyasyon tipidir. Bu tip radyasyon canlı hücrelerin genetik temel yapı taşı olan DNA’yı ayrıştırarak parçalanmasına neden olabilecek kadar çok enerji taşımaktadır. Dolayısıyla DNA’nın parçalanmasıyla da hücrelerin canlılıklarını yitirmesine neden olmaktadır. Bu zarar sonucunda dokularda bozukluk görülmeye başlar ve çeşitli hastalıklara sebep olabilir.


Son yıllarda çevreye atılan radyoaktif atıklar insan, hayvan ve bitki gibi tüm canlıların sağlığını etkileyerek çevreye ve ekolojik dengeye çok büyük zarar vermektedir. Diğer adı ışınım olan radyasyon, elektromanyetik dalgalar sayesinde enerji yayma ya da dağıtma anlamı taşır. Genel olarak sağlık ile ilgili konularda karşımıza gelen bu ışınım, belli bir süre ve belirli bir miktarda verildiğinde zarar vermeyeceği düşünülür. Yine de radyasyonun korumasız olarak kişiye ulaştığı durumlarda verebileceği zararlar oldukça yüksektir.

Hamile kadınların, bebeğin zarar görmemesi için radyasyona maruz kalan ortamlarda bulunmaması gerekmektedir. Çünkü yeni oluşmaya başlayan bir bebeğin bu ışınımlardan etkilenmesi daha olasıdır ve çeşitli gelişim bozuklukları yaşanabilir. Sağlıklı bir insana göre katbekat daha hızlı hasar sonuçları olabilir. Üstelik radyasyon yalnızca belli yerlerde bulunmamaktadır.


Bahsettiğimiz bu ortamlar MR ve röntgen odaları olabilir. Ancak radyasyon artık her yerde! Evde, ofiste, yatak odalarında… Radyasyondan korunmanın en iyi yolu radyasyon yayan cihazlardan uzak olmaktır. Bu, teknoloji çağında teknolojiden uzak durmak anlamına gelmektedir. Bunun mümkün olmadığını biliyoruz ve sizlere radyasyonun etkilerini en aza indirmeyi hedefleyen 5Guard EMR Shield’ı tavsiye ediyoruz. 5Guard ile radyasyonun zararlı etkilerinden sevdiklerinizi ve kendinizi koruyun!

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör