Radyasyondan Korunmak için Alabileceğiniz 5 Önlem!

Radyasyondan tamamen kurtulmanın mümkün olmadığını daha önceki yazılarımızda açıklamıştık. Ancak radyasyonu en az seviyede almak vücudumuz için çok daha sağlıklı bir seçenektir. Doğal yolla emilen radyasyonlar (güneş, gıdalar) için korunmak daha zor olsa da, bu yazımızda sizlere radyasyondan olabildiğince korunmak için 5 önlemden bahsedeceğiz.


Organik Gıdalar Tüketmek: Radyasyon toprakta, suda, güneşte dahi bulunan bir maddedir. Dolayısıyla tükettiğimiz gıdalar ile de vücudumuza radyasyon almaktayız. Bu radyasyon miktarını azaltmanın tek yolu organik gıdalarla beslenmektir. Güneş, su, toprak organikliğin temelidir ancak zirai ilaçlar da işin içine girdiğinde bu miktar artar. Dolayısıyla organik gıda tüketmek daha sağlıklı olacaktır.


Uzaklık: Tek bir noktadan, tek bir cihazdan yayınlanan radyasyon şiddetleri, kaynaktan olan uzaklığın karesiyle azalmaktadır. Dolayısıyla uzaklık da iyi bir korunma aracı olmaktadır. Ancak evlerimizde ve iş yerlerimizde o kadar çok radyasyon kaynağı var ki, hangisinden ne kadar uzak kalacağınızı seçmek sizin vereceğiniz bir karardır.

Zaman: Radyasyon dozu miktarı, radyasyon kaynağının yanında geçirilecek süre ile orantılı olarak artmaktadır. Radyasyon yayan cihazın yakınında mümkün olabildiğince kısa süre kalınmalıdır.


Zırhlama: Radyasyondan korunmanın en etkin yöntemlerinden biri zırhlamadır. Zırhlama yöntemi, radyasyonun şiddetini azaltmak için radyasyon kaynağı ile kişi arasına konulan koruyucu engeldir. Örneğin yatak odasında radyasyon yayacak hiçbir cihaz bulundurmamak, duvarlar ve kapı ile diğer odalardan gelecek radyasyonu kısıtlamak bir zırhlama tekniğidir.


Radyasyon Engelleyici Ürünler: Radyasyon harmonizerleri, radyasyon kaynaklarının yaydığı radyasyonu en aza indirmeyi ve daha güvenli bir ortam yaratmayı hedefler. En etkili ve en kolay uygulanabilir yöntemlerden birisidir.


Yukarıdaki önlemlerin günümüzde uygulaması oldukça zor önemler olduğunu biliyoruz. Etrafımızda radyasyon kaynağı olan birçok cihaz var, şu an bu yazıyı okuduğunuz cihaz buna dahil. Tüm radyasyon kaynaklarından uzak durabilmek ya da kaynağın yanında kısa süreli durmak oldukça zor. 5Guard – EMR kalkanın etkinliği, en güvenilir klinik sertifikasyonlardan biri olarak kabul edilen California Elektronik ve Malzeme Bilimi Enstitüsü tarafından, elektromanyetik alan önleyiciği test edilerek laboratuvar sonuçları ile tartışmasız kanıtlanmıştır.

31 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör