Radyasyonun Çocuk Gelişimine Etkisi

Elektromanyetik radyasyon veya ışıma, evrendeki en temel enerjilerden birisidir. Yaşadığımız ortam her zaman elektromanyetik radyasyonla doludur. Belirli bir ısıya sahip vücudumuz dahi kızılaltı radyasyon yaymaktadır. O nedenle radyasyona bağlı yaşıyoruz desek aslında yanlış söylemeyiz. Tabii bizimle birlikte çocuklarımız da artık radyasyonun içerisinde büyüyor.


Amerikan Pediatri Akademisi ve Kanada Pediatri Derneği, 0-2 yaş aralığındaki bebeklerin teknolojiden tamamıyla uzak tutulması gerektiğini belirtiyor. Nedeni ise 0-2 yaş aralığındaki bebeklerde beynin büyüklüğü üç katına çıkma aşamasında. Bu aşamanın başlaması ile beyin gelişimi 21 yaşına kadar devam ediyor. Çevresel uyaranların fazla ya da eksik olması, erken beyin gelişimi üzerinde etkili oluyor.

Bilim insanları, radyasyonun çocuklar üzerindeki kısa süreli etkileri konusunda hemfikir. Bu sebeple ebeveynlerin önlem alması şart. Peki, çocukları dijital medya araçlarındaki radyasyondan nasıl koruyabiliriz? Çocukları radyasyondan uzak tutmak için ne gibi önlemler alınmalıdır?


*Çocukları mümkünse cep telefonu ile konuşturmamalısınız. Aile büyükleriniz çocukların seslerini duymak istiyor olabilir fakat bu onlar için hiç sağlıklı değil.

*Çocuklar cep telefonuyla konuşurken de kulaklık kullanmayı tercih etmeliler, yanlarında taşıdıklarında telefonun ekranı vücutlarına değil dışarıya dönük olmalı.

*Çocuklarınıza cep telefonu alırken SAR (spesific absorption rate yani Türkçesi ile özgül soğurulma oranı) değerini kontrol etmelisiniz. Bu değer, cep telefonu kullanırken vücudun maruz kaldığı radyasyon enerjisinin ölçüsüdür.

*Hastane, tren, havaalanı veya asansör gibi, çekim alanlarının az, metal parçalarının çok olduğu alanlarda konuşmaktansa açık alanlarda konuşmaları konusunda çocukları bilgilendirin.

*Bilgisayar, tablet ve telefonlar, kullanılmadığı sürece kapalı tutulmalı. Gece uyurken bu cihazlar en az 2 metre mesafede tutulmalı, asla başucunda bırakılmamalı. Yine uyurken mümkünse Wi-Fi bağlantısının kapatılması da sizi ve çocuklarınızı radyasyondan bu süre boyunca koruyacaktır.


Radyasyon yayan tüm cihazlar için 5Guard kullanmak, sizi ve çocuklarınızı koruyacaktır. 5Guard, radyasyonu harmonize eder ve vereceği zararı düşürür.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör