Radyasyonun Çocuklara Etkisi

Elektromanyetik radyasyon veya ışıma, evrendeki en temel enerjilerden birisidir. Yaşadığımız ortam her zaman elektromanyetik radyasyonla doludur. Belirli bir ısıya sahip vücudumuz dahi kızılaltı radyasyon yaymaktadır. O nedenle radyasyona bağlı yaşıyoruz desek aslında yanlış söylemeyiz. Tabii bizimle birlikte çocuklarımız da artık radyasyonun içerisinde büyüyor.


Amerikan Pediatri Akademisi ve Kanada Pediatri Derneği, 0-2 yaş aralığındaki bebeklerin teknolojiden tamamıyla uzak tutulması gerektiğini belirtiyor. Nedeni ise 0-2 yaş aralığındaki bebeklerde beynin büyüklüğü üç katına çıkma aşamasında. Bu aşamanın başlaması ile beyin gelişimi 21 yaşına kadar devam ediyor. Çevresel uyaranların fazla ya da eksik olması, erken beyin gelişimi üzerinde etkili oluyor.

2005 yılından beri birtakım Rus araştırmacılar 5-12 yaş arasındaki iki grup çocuğun dijital medya kullanımını takip ediyorlar. Gruplardan biri cep telefonu kullanırken diğer gruptaki çocuklar kullanmıyor. Cep telefonu kullanan çocuklarda artan yorgunluk, çalışma kapasitesinde düşüş, anlamsal hafızada kayıp gibi kısa süreli etkiler gözlemleniyor.


Bilim insanları, radyasyonun çocuklar üzerindeki kısa süreli etkileri konusunda hemfikir. Bu sebeple ebeveynlerin önlem alması şart. 5Guard ile radyasyon yayan tüm cihazların radyasyonunu absorbe etmek mümkündür. İçeriğindeki 21 mineral radyasyonun olumsuz etkilerinin azalması için çalışır. Sizler de 5Guard edinerek ve radyasyonun olumsuz etkilerini azaltarak ailenizi koruyabilirsiniz.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör