Radyasyonun Varlığına İnanmıyorum!

Radyasyon görülen, elle tutulan veya hissedilebilen bir şey değil. Bunu kabul ediyoruz! Ancak gözle görülmeyen bir olgunun etkilerinin veya varlığının hiçe sayılması maalesef kabul edilebilir değil. Radyasyon, enerjinin dalgalar veya parçacıklar yoluyla, uzay veya diğer ortamlar içerisinde yayılmasına verilen isimdir. Radyo dalgaları, mikrodalgalar, kızıl ötesi ışınlar, görünür ışık, mor ötesi ışınlar, X ışınları ve gama radyasyonu gibi radyasyon türlerine elektromanyetik radyasyon; alfa ışıması, beta ışıması ve nötron ışımasına parçacık radyasyonu; ultrason, ses ve sismik dalgalara akustik radyasyon ve uzay-zaman dokusu boyunca yayılan kütle çekim dalgalarına kütleçekimsel radyasyon adı verilmektedir.


İki çeşit radyasyon vardır. Doğal ve beşeri. Doğal kaynaklar dolayısıyla oluşan radyasyonlara örnek olarak kozmik ışınlar, radon ışımaları, toprakta, suda ve besinlerde oluşan radyoaktif maddeler örnek gösterilebilir.


İnsan eliyle oluşan radyasyonlar ise doğal olmayanlardır. Eğer bu iki sınıfı kıyaslarsak doğal radyasyondan etkilenme oranı, insan eliyle olana göre çok daha fazladır. Çünkü sürekli solunulan havadan, güneşten, sudan dahi etkilenilebilir. Maruz kalınan radyasyonun üçte ikisi doğal yollardan alınır, %15 civarını ise radyolojik incelemelerden alınır.

Ortalama bir insanın yıl içinde maruz kaldığı radyasyonun büyük bir kısmı doğal unsurlardan kaynaklanmaktadır. Radyasyona sebep olan kaynakların başında, kimyasal yapısından ötürü dengeli olmayan elementler gelir. Bu tür elementlere radyoaktif elementler adı verilmektedir. Bu elementler dengeli bir kimyasal yapıya kavuşabilmek için, dengelerini bozan fazladan enerji veya kütleyi etrafa saçmak zorundadırlar. Bunu yaptıklarında ise radyasyon yaymış olurlar. Ancak artık radyasyona maruz kalmak için radyoaktif bir elementin yakınlarında olmak da şart değildir. Örneğin güneşten, yapay ışık kaynaklarından veya etrafımızdaki cihazlardan durmaksızın radyasyon yayılmaktadır.


Radyasyonun etkileri hakkında yazdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Gözle görülemeyen bir olgu da olsa radyasyonun varlığını reddetmek doğru değildir. Radyasyondan günümüzde tamamen korunmak mümkün olmasa da 5Guard ile absorbe etmek mümkündür. Siz de 5Guard edinerek ve radyasyon yayan cihazlarınıza yapıştırarak radyasyonun etkilerini azaltabilirsiniz.

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör