Sar Değeri Nedir?

Her geçen gün ilerleyen ve gelişen teknoloji hayatımıza yenilikler ve kolaylıklar getirse de bazı problemleri ve hatta sağlık sorunları da beraberinde getirmektedir. Teknolojinin hayatımıza getirdiği radyasyon problemi ve SAR (Specific Absorption Rate) değeri de son zamanlarda gündemde olan konulardan birisi haline geldi.


SAR, Türkçe ifadesiyle “Özgül Soğurma Oranı” anlamına gelmektedir. Teknolojik cihazların yaydığı radyasyon ve SAR değeri, son yıllarda fazlaca endişeye neden oldu. Kimileri bir sonraki akıllı telefonunu seçerken bu konuya hiç önem vermese de, SAR değeri bazı kişiler için cep telefonu seçimlerinde en önemli hususlardan biridir. Bu yazımızda sizler için “SAR değeri nedir?” sorusunu yanıtlayacağız.


Teknolojik cihazların elektronik radyasyon yaydığı artık herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Özellikle cep telefonları için cihaza ve operatörün ağına yayılan frekans 450-2100 MHz arasında bir değerdir. Modemlerin, radarların ve mikrodalgaların da aynı aralıkta radyasyon yaydığı bilinmektedir. Mobil cihazlar, hücre kuleleri ile iletişim kullanmak için radyo dalgalarını kullanırlar. Bahsedilen dalgalar, sesi ve diğer verileri taşımak için kullanılır. Bu dalgalar her yöne iletilebilir ve ortamdaki diğer nesneler tarafından da emilebilir ya da yansıtılabilir. Dolayısıyla cep telefonu ile konuşurken telefon kulakta tutulursa, yayılan radyasyonun bir kısmı vücut tarafından emilebilecektir.

SAR, cep telefonu kullanırken vücudun absorbe ettiği radyasyonun miktarına verilen isimdir.

SAR değerleri ölçülürken, telefonun mümkün olan en yüksek radyasyon seviyesini yayması planlanarak ölçüm yapılır. Bu ölçüm sonrasında çıkan SAR değeri, cihazın mümkün olan en yüksek radyasyon seviyesidir. ABD’de telefonlar, 1.6 W/kg değerinde bir SAR değerine sahip olmalıdır. Avrupa’da ise sınır 2W/kg’dır. Bu değerlerin yukarısındaki SAR değerleri insan sağlığı için zararlıdır.


Ancak bilinmelidir ki bu tek cihaz için yapılan ölçüm sonucunda bulunan SAR değeridir. Gelişmiş teknoloji ile her gün birçok teknolojik cihazla vakit geçiriyoruz. Bu cihazlara yemeğimizi ısıttığımız mikrodalga, ailemizi aradığımız telefon, işimizi yaptığımız laptop ve suyumuzu soğuttuğumuz buzdolabı gibi birçok cihaz dahil. Günlük olarak çevremizde birçok radyasyon yayan cihaz bulunuyor.


5Guard radyasyon kalkanı sayesinde cihazlarınızdaki radyasyon 5Guard teknolojisi tarafından absorbe edilir ve sizleri radyasyondan korumaya yardımcı olur. 5Guard radyasyon harmonizeriniz sadece telefonlarınızda değil, evinizdeki tüm teknolojik aletlerde kullanabilir, kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabilirsiniz!

335 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör