Sürekli Telefona Bakmak Çocuklar için Zararlı Mıdır?

Elektromanyetik radyasyon veya ışıma, evrendeki en temel enerjilerden birisidir. Yaşadığımız ortam her zaman elektromanyetik radyasyonla doludur. Belirli bir ısıya sahip vücudumuz dahi kızılaltı radyasyon yaymaktadır. O nedenle radyasyona bağlı yaşıyoruz desek aslında yanlış söylemeyiz. Tabii bizimle birlikte çocuklarımız da artık radyasyonun içerisinde büyüyor.


Sürekli telefona bakmak demek aynı zamanda sürekli radyasyona maruz kalmak demektir. Erişkin bireylerde bile bu radyasyon miktarının zararlı olduğu tespit edilmişken, çocuklar için de epey zararlı olduğunu söylemek mümkündür.

2000’li yılların başından beri belli araştırma dernekleri 5-12 yaş arasındaki çocukların dijital medya kullanımını takip ediyorlar. Bu araştırmada kimi çocuklar cep telefonu kullanırken kimileri kullanmıyor kullanmıyor. Cep telefonu kullanan çocuklarda artan yorgunluk, çalışma kapasitesinde düşüş, anlamsal hafızada kayıp gibi kısa süreli etkiler gözlemleniyor.


Bilim insanları, radyasyonun çocuklar üzerindeki kısa süreli etkileri konusunda hemfikir. Bu sebeple ebeveynlerin önlem alması şart. 5Guard ile radyasyon yayan tüm cihazların radyasyonunu absorbe etmek mümkündür. İçeriğindeki 21 mineral radyasyonun olumsuz etkilerinin azalması için çalışır. Sizler de 5Guard edinerek ve radyasyonun olumsuz etkilerini azaltarak ailenizi koruyabilirsiniz.

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör